Helvacizade
Helvacizade

1920’Den bugüne

1920'DEN BERİ

HACI MEHMET EFENDİ 1920’DEN BERİ

Helvacızade; 1920 yılında, Hacı Mehmet Efendi tarafından, ahilik (usta-çırak) öğretilerine göre Eminönü, Mısır Çarşısı Ketenciler Kapısında kurulmuştur.

Küçük bir helvacı dükkanı olarak üretime başlayan Helvacızade, kuruluşunda benimsediği kalite ve lezzet kültürünü, kuşaklar boyu sürdürmeyi ilke edinmiştir.

1955 yılına gelindiğinde Hacı Mehmet Efendi’nin oğlu ve çırağı olan Hasan Yüksel, baba mesleğini devralarak Türk ve Osmanlı damak zevkine göre tatlı üretimini sürdürmüştür.

1985 yılına gelindiğinde ise Hasan Yüksel, oğulları İbrahim ve Bekir Yüksel kardeşleri, babasından aldığı ve kendisiningeliştirdiği öğretilerle yetiştirerek Helvacızade’nin bugünlere gelmesini sağlamıştır.

Günümüzde ise 4. Kuşak; Ömer ve Coşkun Nuri Yüksel kardeşler, atalarından miras aldıkları bu lezzet tekniklerini modern teknoloji ile birleştirerek Helvacızade’yi yarınlara hazırlamaktadır.

Bugün üretim faaliyetlerini Bahçelievler’de; perakende satışlarını İstanbul’da 2 farklı noktada sürdüren Helvacızade, yaklaşık bir asır önceki nostaljik lezzetlerini, bugün de siz değerli müşterilerin damak zevkine sunmaktadır.

img081

1955’de Helvacızade , Eminönü Küçükpazar semtinde iken. Arka sol sıradan üçüncü kişi; Hasan YÜKSEL

 

 

 

img080

1952 yılında Hasan Yüksel, Ofisinde iken